Książki


2022-11
Biblioteka cyfrowa Biblioteki Narodowej (polona.pl) przechowuje książkę z 1939 roku pt. „Jachtowa żegluga morska” Jana Kuczyńskiego.
Niestety, ta wielce zasłużona dla polskiego żeglarstwa postać jest już nieco zapomniana.
Jan Kazimierz Kuczyński, absolwent Szkoły Morskiej w Tczewie, oficer Polskiej Marynarki Handlowej, kapitan, instruktor żeglarstwa morskiego. Autor pierwszych w Polsce licznych podręczników żeglarskich. To on był inicjatorem zakupu w 1934r. szkunera „Petrea”, który pod polską banderą nosił nazwę "Zawisza Czarny" i to on był jego pierwszym kapitanem!
Jan Kuczyński poległ 14.09.1939r. podczas obrony Kępy Oksywskiej w wielu 32 lat.


Jachtowa żegluga morska

2020-09
Na stronie biblioteki cyfrowej Biblioteki Narodowej (polona.pl) można znaleźć wiele skarbów. Poniżej niektóre z nich, wybrane książki autorstwa Generała Mariusza Zaruskiego!
Zobaczmy jak zmieniło się żeglarstwo, a zarazem jak wiele rzeczy, mimo upływu czasu, pozostało bez zmian. Miłej lektury:


Nawigacja krótki podręcznik do użytku na jachtach

Prawa i obowiązki kapitanów i sterników jachtowych

Współczesna żegluga morska

Z harcerzami na Zawiszy Czarnym

Żaglowym yachtem przez Bałtyk
2017-06
Można pobrać za darmo i przeczytać ksiażkę pt."1140 GMT - Newport" legendy polskiego żeglarstwa, kpt. Kazimierza "Kuby" Jaworskiego!!! Informacja o udostępnieniu książki oraz link do jej pobrania znajduje się na stronach Zachodniopomorskiego OZŻ, Żeglujmy razem lub Portal żeglarski.

Możesz także pobrać książkę z mojej strony.